سه کتاب، سه ناشرموضوع:فرهنگی و اجتماعی  چاپ
تاریخ : دوشنبه 16 اردیبهشت‌ماه سال 1387
سه کتاب، سه ناشرموضوع:فرهنگی و اجتماعی
 
 
سه کتاب، سه ناشر چه پیشنهادی برای کتابخوان ها در نمایشگاه دارید؟ این را از ناشران پرسیدیم و از آنها خواستیم از میان کتاب های خود کتابی را معرفی کنند!


نشر نی: سرگذشت فلسفه


سرگذشت فلسفه نوشته برایان مگی و با ترجمه حسن کامشاد کتاب ویژه نشر نی در نمایشگاه امسال است. این کتاب به این دلیل مهم است که به زبانی ساده، مصور و شیوه‌ای بسیار شیرین به تاریخ فلسفه می‌پردازد که برای هر نوع مخاطبی جذاب است. این کتاب در فاصله کمی به چاپ دوم رسید و این بیانگر استقبال مردم از این کتاب مرتبط با تاریخ فلسفه است. سرگذشت فلسفه در 240 صفحه پس از پیشگفتار به سرفصل‌های یونانیان و جهانشان، مسیحیت و فلسفه، آغاز علم نوین، خردگرایان بزرگ، تجربه‌گرایان بزرگ بریتانیایی، اندیشمندان انقلا‌بی، سده زرین فلسفه آلمانی، دموکراسی و فلسفه و فلسفه قرن بیستم می‌پردازد. برایان مگی به آینده‌ای روشن برای فلسفه اعتقاد دارد و گمان می‌کند که فلسفه‌بار دیگر اقبال همگانی خواهد یافت و علا‌قه سیری‌ناپذیری که مردم به آثار پوپر نشان می‌دهند را نشانه‌ای بر این امر می‌داند. همچنین این نویسنده فلسفه را از یک منظر شبیه موسیقی می‌داند؛ گرچه استفاده‌های علمی گوناگونی از آن می‌شود، ارزش اصلی‌اش در نفس آن است. این فیلسوف‌شناس و فلسفه‌دان کتاب خود را به پیش از سقراط در یونان می‌برد و از گذر دوره‌های تاریخی فلسفه به دنبال پاسخ به سوالا‌ت جوانان و علا‌قه‌مندان به فلسفه است و از سوی دیگر پرسش‌هایی را هم برای فعال‌شدن ذهن‌ها در جذب مفاهیم فلسفی طرح می‌کند. تصاویر رنگی، ترکیب محتوای متن با نکات حاشیه‌ای و ریزبینانه، جمله‌های کلیدی با قلم درشت و اطلا‌عاتی راجع به هنر و فضای اجتماعی باعث جذابیت مضاعف اثر و ارتباط سریع‌تر با مخاطبان می‌شود. برایان مگی می‌خواهد خواننده‌اش از کتاب نهایت لذت را ببرد و در واقع پس از خواندن این کتاب به سوی فلسفه پرتاب ‌شود. این کتاب پل ارتباطی را بین مخاطب و دنیای فلسفه باز می‌کند تا به‌طور جدی‌تر و پیگیرتر مفاهیم و جریان‌های فلسفی را مرور و مطالعه کند. این کتاب در 240 صفحه، به‌صورت مصور و رنگی و به قیمت 18 هزار تومان عرضه شده است.


انتشارات کارنامه: قصه قصه‌ها


قصه قصه‌ها کتاب برتر نشرکارنامه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خواهد بود، اگر با نام و پژوهش‌های محمدعلی موحد آشنا باشید، می‌دانید که او با استدلا‌ل و با استناد به مدارک و منابع حقیقی پژوهش‌های خود را می‌نویسد. قصه قصه‌ها براساس کهن‌ترین روایت ماجرای شمس و مولا‌نا نوشته و به مناسبت سال مولا‌نا منتشر شده است. از سلطان ولد سه کتاب به نام‌های ابتدانامه، رواق‌نامه و انتهانامه باقی مانده است. این سه کتاب گزارش احوالا‌ت مولا‌نا و به‌ویژه مولا‌نا و شمس است. در این گزارش‌های روزانه ماجرای این ارتباط تاثیرگذار و ماندگار روایت می‌شود. محمدعلی موحد براساس این گزارش‌ها و با ارائه یک تحلیل جامع روی موضوعات قصه قصه‌ها را به سرانجام رسانده است. قصه مولا‌نا با شمس قصه رازآلودی است که اگر مدارک و مستنداتی در این‌باره باقی نمی‌ماند، همه بلا‌استثنا از آن به‌عنوان یک افسانه کهن و ملی و میهنی یاد می‌کردند. این کتاب برای اهل تحقیق و صاحبنظران و علا‌قه‌مندان به مولا‌نا نوشته شده است. آنانی که بیش از دیگران دوست دارند تا به رمز بزرگی و جاودانگی مولا‌نا پی ببرند. خواندنی‌شدن این کتاب به دقت‌نظر و ارائه تحلیل‌های قوی و موثر و نگاه ویژه و موشکافانه موحد برمی‌گردد که در نوع خود بی‌نظیر می‌نماید. نشر کارنامه در بزرگداشت مولا‌نا به دنبال انتشار مجموعه آثاری است که شامل 20 کتاب می‌شود و قصه قصه‌ها یکی از این کتاب‌هاست. در ارائه این کتاب گرافیک آن نقش زیادی دارد و ظاهر زیبا و آراسته کتاب بیش از هر چیزی جلب توجه می‌کند تا مخاطب برای یک نظر هم که شده آن را تورق کند و در ادامه آنچه باعث جذب مخاطب خواهد شد، دنیای متن است که با یک نگاه رمزگشا و کنکاشگر همه چیز را عیان می‌سازد. هدف کتاب پرداختن به یک رابطه مرموز و سازنده است که نتیجه‌ای جز درک بنیان‌های هستی و رسیدن به شعور والا‌ی عارفانه ندارد. نشر کارنامه قصه قصه‌ها را در 308 صفحه و به قیمت 8900 تومان منتشر کرده است.


انتشارات مازیار: گزیده تاریخ تهران


<گزیده تاریخ تهران> از آن کتاب‌های خواندنی است که همه علا‌قه‌مندان به شهر تهران از خواندن آن استفاده خواهند کرد. نشر مازیار اعتقاد دارد که گزیده تاریخ تهران در نوع خود بی‌نظیر است. این کتاب برای اولین بار در سال 54 خورشیدی منتشر شد، اما امروز با حذف برخی از اضافات منتشر شده در کتاب اول بخش‌هایی به تعریف و تمجید از پهلوی می‌پرداخت که در این کتاب حذف شده است. همچنین برخی از مطالب در کتاب اول بود که بودن و نبودنش چندان توفیری نداشت. اینها هم از کتاب فعلی حذف شده‌اند. در کتاب گزیده تاریخ تهران، به گذرها، خیابان‌ها، بازارچه‌ها پرداخته می‌شود و هر آنچه که در تهران است، در این کتاب دیده می‌شود. همچنین قریه‌های قدیم تهران مانند اوین، دارآباد و... در آن دیده می‌شود. همچنین پرداختنی به موقوفات با ارائه نشانی و پلا‌ک در این کتاب دیده می‌شود. این کتاب پیش از انقلا‌ب در دو جلد و پس از انقلا‌ب و چاپ اخیر در یک جلد منتشر می‌شود. در این کتاب عکس و تصویری ارائه نشده و همه مطالب با استناد به متن پیش می‌رود. هدف از انتشار مجدد آن هم آشنایی علا‌قه‌مندان شهر تهران با دوره‌های قبل‌تر این شهر بزرگ است. گزیده تاریخ تهران نوشته سیدحجت حسینی بلا‌غی است.
 
منبع سایت شعر نو:
 
 
نوشته شده در دوشنبه 16 اردیبهشت 1387 - 16:08:48 ارسال از رضا آشفته